skip to Main Content

Er det obligatorisk at børn deltager til opvisning?

Det spørgsmål har bestyrelsen modtaget en del gange ved denne sæsonstart.

Svaret er ja – opvisningen er en naturlig del af at være del af vores gymnastikforening – det gælde både forberedelsen hertil på holdet og selve afholdelsen. Det kan selvfølgelig forekommer, at man er forhindret i at deltage i en opvisning, og det skal der naturligvis være plads til. Opvisningen giver børnene mulighed for at vise, hvad de kan og har lært igennem sæson, og vores instruktører er naturligvis med til at forberede gymnasterne, så de får en positiv oplevelse. Vi omtaler også opvisninger som en naturlig del af sæsonen i forælderfolderen her.

Hvis du oplever at dit barn meget utryg ved opvisningen, så tag en snak med barnets instruktør om, hvordan I sammen kan forberede barnet og være ekstra opmærksomme på at italesætte og forklare, hvad de vil sige at være til opvisning.

Back To Top