skip to Main Content

Covid-19 anbefalinger og retningslinjer for AGF Gymnastik

Senest opdateret d. 18. april 2021

Hold under 18 år:

Foreningens indendørs aktiviteter genåbner for hold med gymnaster under 18 år fra 21. april. Der gælder et forsamlingsforbud på 25 personer inkl. instruktører og hjælpere, og der må som udgangspunkt ikke være andre i hallen. Der er ikke krav om fremvisning af coronapas for hold med gymnaster under 18 år. 

Afvent besked fra din instruktør, inden du møder op til træning.

Hold over 18 år:

Foreningen er fortsat lukket ned for gymnastik indedørs i hallerne, men fra 1. marts må hold i alle aldre mødes op til 25 personer udendørs. Instruktører og hjælpetrænere er inklusive i de 25 personer.

Alle hold med gymnaster over 18 år forventer vi en åbning for aktiviteterne fra d. 6. maj. Her vil vi sende en ny orientering. Vi ved dog allerede nu, at det vil involvere et tjek af et coronapas før træning.

Hvordan foregår udendørs træning?

Der har været forvirring omkring retningslinjerne for udendørs træning. I bestyrelsen har vi haft en repræsentant med til webinar hos DGI, og her er de retningslinjer, der gælder for udendørs træning:
 • Der gælder et forsamlingsforbud på maks 25 personer for udendørs idræt
 • Instruktøren og eventuelle hjælpeinstruktører tæller med i de 25 personer
 • Både børn og voksne i alle aldersgrupper må mødes til udendørs gymnastik
 • Der skal altid være en træner eller anden ansvarlig til stede ved afvikling af idrætsaktiviteter for børn
 • Man skal så vidt muligt holde 2 meters afstand
 • Der er ikke krav om at fremvise negativ test for at komme til træning
 • Instruktøren skal kunne bevise, at man er et foreningshold – eksempelvis ved at fremvise en holdliste eller facebookgruppe
Nedenfor kan du læse typiske spørgsmål og svar:
Hvor må vi træne? 
 • Holdene må træne på eksempelvis græsplæner, parkeringspladser eller andre offentlige arealer. Vær opmærksom på at kommunale græsarealer som eksempelvis fodboldbaner først åbner 1. april og desuden skal bookes gennem kommunen.
 • Som midtbyforening, der normalt træner i mange forskellige haller, råder vi desværre ikke over udendørsarealer, så AGF-hold er nødt til at finde alternative, offentlige steder, hvor holdet kan træne.
Hvad hvis holdet er flere end 25 personer?
 • Man må gerne opdele holdet i to grupper af maks 25 personer, som skal opdeles i tydeligt afgrænsede zoner, så de ikke blandes. Anvend fx kegler, toppe, snor, kridt eller anden tydelig markering. Der skal være en ansvarlig instruktør eller hjælper i begge grupper (som begge tæller med i de 25 personer).
Kan vi bruge redskaber udendørs?
 • Det er desværre ikke muligt at tage redskaberne med udendørs. Vi opfordrer til at bruge naturen kreativt, selvom det ikke er det samme som indendørs spring med redskaber.

 

Har du spørgsmål, så henvend dig til info@agfgymnastik.dk

Læs mere på DGI’s coronaguide til gymnastik.


DGIs anbefalinger, som vi efterlever i AGF Gymnastik:

Vi anbefaler, at man orienterer sig efter plakaterne der er hængt op på træningsstederne, og at man efter bedste evne følger DGIs retningslinjer: https://www.dgi.dk/gymnastik/gymnastik/artikler/saadan-kan-der-dyrkes-gymnastik-under-coronakrisen

Nyttige Links og telefonnumre:

Hvis du ikke kan finde svar på dine spørgsmål om ny coronavirus/COVID-19 på coronasmitte.dk eller på sst.dk, kan du ringe til den myndighedsfælles hotline.

Den myndighedsfælles hotline kan også hjælpe med opsporing og rådgivning af nære kontakter på vegne af Styrelsen for Patientsikkerhed.

Vi følger desuden retningslinjerne som beskrevet af Kulturstyrelsen.

Back To Top