skip to Main Content

Vi har vundet DM i foreningsudvikling 2014/2015.

Vi blev udvalgt sommeren 2014 og har over et år arbejde målrettet med foreningsudvikling. Du kan se mere i de tre små videoer nederst på denne side, vi er nemlig blevet fulgt af DGI i løbet af året. En stor tak til styregruppen, bestyrelsen, sparringspartnere og de nye teams, der nu er kommet op at stå.

dm-vinder-banner-540AGF-Resultatbeskrivelse2015_endelig---web-1DM_målsætninger_agf-gymnastik_done-1Har du opdaget, at AGF Gymnastik deltager i DM i foreningsudvikling 2014/2015? I bestyrelsen har vi de seneste sæsoner arbejdet på at udvikle foreningen på flere punkter, hvilket har været meget tydeligt at se i stigningen af medlemmer. Vi vil gerne forsætte den gode udvikling, og det kan DM i foreningsudvikling hjælpe os med.

Vi har nedsat en udviklingsgruppe, som består af fem personer. Vi har gennem efteråret/vinteren 2014  arbejdet med målsætningerne, som nu er officelt afleveret til DGI. Læs dem ved at klikker billedet til højre. Udviklingsgruppen består af Pia Liske, Iben Thopholm, Kamilla Nicolaisen, Annelouise Jensen og Anne Sofie Osmundsen.

Nu har vi været i gang i et år nu er resultatbeskrivelserne afleveret til DGI og lørdag den 26. september afgøres det hvilken forening der kåres som vinder af DM i Foreningsudvikling. Du kan læse vores resultater i højre side.

Vigtige datoer i DM forløbet

Juli 2014
27. sep.
28. okt.
15. nov.
19. nov.
20. jan.
17. feb.
1. sep.
26. sep.
DGI Østjylland udvælger fem foreninger til DM
Kick off konference i Vejle
Målsætning- og idémøde
Første udkast til målsætning afleveres
Netværksmøde sammen med de fire andre østjyske foreninger
Foreningerne afleverer profilbeskrivelser og målsætning til DGI
Netværksmøde sammen med de fire andre østjyske foreninger
Foreningerne indsender DM-resultat til DGI
Kick Off til årgang 5 og finale i Vejen Idrætscenter

idemoedelotusblomst-ideUdviklingsgruppen består af Pia Liske, Iben Thopholm, Kamilla Nicolaisen, Annelouise Jensen og Anne Sofie Osmundsen.

Tirsdag den 28. oktober havde vi vores målsætnings- og idémøde. Udviklingsgruppen havde inviteret 8 instruktører og gymnaster, som deltog i de forskellige idégenererings øvelser. Der kom rigtig mange gode idéer på banen. Herefter brugte udviklingsgruppen yderligere et par timer på at koge ind og vælge tre hovedeemner, som vi vil arbejde med i forbindelse med DM i foreningsudvikling 2014/2015.

I samme forbindelse vil vi gerne sige tak til dem, som deltog til idémødet: Cate Bang Fløe, Jes Møller, Andreas Heden, Anne Sofie Odmundsen, Mikala Kyster, Tine Karlshøj,  Mette Vinther og sidst men ikke mindst vores to dygtige DGI konsulenter, Stine og Rasmus.

Du kan læse meget meget om DM i foreningsudvikling på DGI’s hjemmeside

Denne side bliver løbende opdateret.

Back To Top