skip to Main Content
Ofte stillede spørgsmål

Børn, som har brug for at finde glæden ved bevægelse, og som har et ønske om at møde nye børn og skabe nye relationer. Vi har både børn, der er overvægtige eller inaktive.
Vi forsøger at lave et tilbud, hvor der er plads til alle. Vi tager derfor imod børn med diagnoser så som ADHD, Aspergers osv. Såfremt barnet har en af disse diagnoser vil vi dog gerne vide besked herom, så vi i fællesskab kan danne nogle rammer, der bedst muligt møder dit/jeres barn.

Det gør I her på hjemmesiden. Alt afhængig af barnets alder tilmelder i det passende hold under fanen ”tilmelding.” Vores onsdagshold er en del af Århus’ kommunes ”Fedt for fight skolestart,” men børn tilmeldt denne ordning skal stadigvæk tilmelde sig Hercules & Afrodite her på hjemmesiden. Se: link For mere information omkring ”Fedt for fight”

Som udgangspunkt kan dit barn kun deltage på et hold. Op mod sæsonafslutninger er der dog mulighed for at besøge andre hold, hvis dit barn skal skifte eller rykke op på et af de ældre hold til næste sæson

Som udgangspunkt betales der for et år. Det er dog muligt at få refunderet dele af beløbet såfremt barnet stopper. Betalingen sikrer, at I kun skal tilmelde jer én gang.

Fritidspasset skal søges gennem Aarhus Kommune. Sport & Fritid kan tilbyde at betale kontingentet, hvis dit barn ønsker at deltage i en foreningsaktivitet i Aarhus. Med fritidspasset i hånden kan du få betalt op til 1.000 kr. i kontingent i en børne-, ungdoms- eller idrætsforening efter dit barns eget ønske. Under “Hercules og Afrodite” bjælken kan du finde mere information under “Fritidspas“. Er du i tvivl om, hvorvidt dit barn er berettiget til et, kan du finde svaret her. Proceduren for anvendelse er ligeledes beskrevet herunder.

Back To Top